Aktualności

Świecowanie uszu, czyli higiena, dobry słuch oraz lepsze samopoczucie

Regularne i prawidłowe zabiegi, których celem jest zwiększenie higieny uszu, mają istotne znaczenie dla zdrowia i jakości słuchu każdego człowieka bez względu na wiek. Zaniedbywanie uszu oraz nieprawidłowe czyszczenie mogą prowadzić do nieprzyjemnych następstw, np. w postaci zapalenia uszu, a w konsekwencji nawet utraty słuchu. Na ratunek przychodzi jedna z niekonwencjonalnych metod oczyszczania uszu, czyli zabieg świecowania. Sprawdź, na czym on polega i jakie są jego efekty.

Poznaj zabieg świecowania uszu. Zadbaj o higienę, dobry słuch oraz lepsze samopoczucie i sprawdź, czy świecowanie uszu w domu to dobry pomysł.

Świecowanie uszu — co to jest i na czym ten zabieg polega?

Świecowanie uszu, często również nazywane konchowaniem, jest metodą oczyszczania uszu, która była praktykowana już w czasach starożytnych. Rytuał usuwania zanieczyszczeń z uszu przy pomocy świec był znany już w starożytnej Grecji, Chinach oraz w Egipcie. O higienę uszu w ten sposób dbały również indiańskie plemiona żyjące w Ameryce Północnej i Południowej. Samo konchowanie wywodzi się z medycyny ludowej i współcześnie cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Wkładana do ucha zapalona świeca ma za zadanie rozpuścić zalegający w kanałach ucha wosk wraz z bakteriami i pyłami.

Oprócz zapewnienia czystości uszu woskowanie może również przynieść ulgę przy różnorodnych schorzeniach, takich jak przeziębienia, migreny, zawroty głowy oraz przewlekłe zmęczenie czy też chroniczne napięcie.

Na czym polega świecowanie uszu?

Profesjonalny zabieg świecowania uszu wykonywany przez specjalistę trwa zazwyczaj około 30 minut. Przed rozpoczęciem konchowania pacjent powinien leżeć na boku. Głowę kładzie na niewielkiej poduszce, by uzyskać odpowiednie jej ułożenie.  Ze względów bezpieczeństwa pacjenta, jego głowę oraz twarz nakrywa się specjalnym pokrowcem, który ma wycięty otwór na ucho.

W kolejnym etapie specjalista (często są to doświadczone kosmetyczki) rozpoczyna zabieg masażem małżowiny z użyciem specjalnego środka kosmetycznego. Ten etap ma na celu pobudzenie krążenia w uchu. Następnie w przewodzie słuchowym umieszcza się specjalną świecę. Jej cechą charakterystyczną jest puste wnętrze, więc z wyglądu może ona przypominać czasem stożkową słomkę. Szczelinę między uchem a świecą doszczelnia się specjalną osłonką, a jej brzeg zabezpiecza się folią aluminiową, by kapiący wosk nie dostał się do wnętrza małżowiny usznej. Gdy wszystko jest już przygotowane, specjalista zapala górny brzeg świecy i pozostaje ona w uchu aż do osiągnięcia wyznaczonego punktu spalania.

Jakie powinny być dobre świece do uszu?

Aby zabieg konchowania uszu był skuteczny, trzeba zwrócić uwagę na jakość samych świec. Profesjonaliści w czasie zabiegu wykorzystują zazwyczaj świece wytworzone z naturalnych surowców. Często w składzie mają one olejki eteryczne lub ekstrakty ziołowe. Dzięki temu proces oczyszczania uszu jest dużo bardziej skuteczny.

Świecowanie uszu — efekty

Pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg konchowania uszu, odczuwają znaczną różnicę w swoim organizmie. Oto efekty tego zabiegu:

  • brak zanieczyszczeń, nadmiaru woskowiny oraz bakterii w uszach;
  • odczuwalnie lepsze samopoczucie;
  • wyższa odporność organizmu;
  • często pomaga pozbyć się szumów usznych;
  • mogą ustąpić dokuczliwe bóle uszu oraz zawroty głowy;
  • niweluje poziom stresu oraz łagodzi napięcia;
  • poprawia funkcjonowanie zmysłu wzroku oraz smaku.

Podsumowanie: zadbaj o swoje zdrowie i skorzystaj z zabiegu świecowania uszu

Bez wątpienia świecowanie uszu to zabieg, który warto wykonywać. Dzięki niemu pacjenci odczuwają znacznie lepszy stan zdrowia. 30 minut leżenia na łóżku zabiegowym może realnie wpłynąć na jakość Twojego życia. Jeśli masz wątpliwości lub dodatkowe pytania, skontaktuj się ze specjalistkami z salonu Paola, które chętnie rozwieją Twoje wątpliwości.