Aktualności

Piercing – Definicja, rodzaje i specyfikacja zabiegu

Co to jest piercing? Poznaj specyfikację tego zabiegu i podkreśl swój indywidualny styl piękną biżuterią!

Chociaż znany był już w czasach starożytnego Egiptu, to obecnie cieszy się znacznie większą popularnością i nie określa już żadnego statusu społecznego. Piercing, bo o nim mowa, to modny sposób na dekorowanie ciała biżuteryjnymi ozdobami. Sprawdź, gdzie najczęściej wykonuje się kolczykowanie i czym kierować się w czasie wyboru salonu, w którym warto wykonać piercing ucha, nosa, brwi lub warg.

Chcesz ozdobić swoje ciało? Sprawdź, co to jest piercing. Poznaj specyfikację tego zabiegu i wybierz miejsce, które chcesz podkreślić biżuterią.

Piercing — co to jest? Poznaj charakterystykę tego modnego zabiegu.

Słowo piercing oznacza w dosłownym tłumaczeniu kolczykowanie. Dawniej kolczyki oraz miejsce umieszczenia tych ozdób w ciele oznaczały poziom przynależności społecznej. Wówczas najczęściej były one umieszczane w uszach, nosie, języku i wargach. Obecnie te kwestia niewiele się zmieniła. Chociaż współcześni wielbiciele piercingu, często umieszczają je również w pępku, w brwiach oraz w miejscach intymnych. Ten ostatni rodzaj piercingu jest dla niektórych dość kontrowersyjny, jednak o swoim ciele każdy powinien decydować sam, świadomie i osobiście.

Sam zabieg piercingu polega na przebiciu skóry w celu umieszczenia w niej biżuteryjnej ozdoby. Jest to zabieg inwazyjny. Do najbardziej popularnych miejsc na ciele można zaliczyć z pewnością uszy, pępek, język, wargi oraz brwi. Do mniej popularnych obszarów zaliczamy między innymi sutki, okolice intymne oraz na skórze wzdłuż kręgosłupa.

Gdzie warto wykonać kolczykowanie? Piercing a doświadczenie kosmetologa

Decydując się na piercing ucha, sutków lub języka warto zdecydować się na zabieg w salonie, gdzie pracują doświadczeni kosmetolodzy. Bezpieczne wykonywanie piercingu wiąże się z bardzo dobrą znajomością anatomii i fizjologii ludzkiej. Wykonywanie piercingu nie powinno przebiegać w miejscach, w których występują nerwy, ważny jest również przebieg naczyń krwionośnych oraz budowa skóry.

Oprócz doświadczenia kosmetologa równie ważna jest sterylność niezbędnych narzędzi. Każdy pacjent powinien być obsłużony np. przy użyciu jednorazowych igieł oraz wysterylizowanych narzędzi typu kleszcze, rurki, nożyczki. Kolejną istotną kwestią jest rodzaj biżuterii, która nie zaburzy lub nie wydłuży procesu gojenia się rany. W najlepszych salonach wykorzystuje się kolczyki do piercingu z wysokiej jakości stali chirurgicznej, tytanu lub bioplastu.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, sprawdź, czy piercing jest bezpieczny dla zdrowia — przeciwwskazania

Tak jak do każdego zbiegu inwazyjnego, w przypadku piercingu również pojawiają się przeciwwskazania.

Piercing — przeciwwskazania do zabiegu:

  • cukrzyca,
  • hemofilia,
  • niska krzepliwość krwi,
  • wrodzone lub nabyte wady krwi,
  • alergia na metal.

Czy wiesz, w jaki sposób dbać o nowy piercing?

Po zabiegu należy zadbać o odpowiednią higienę miejsca przekucia. W tym celu należy używać delikatnych mydeł antybakteryjnych oraz ręczników papierowych jednorazowych. Pamiętaj, że o świeżo przekłute miejsce na skórze należy zadbać w taki sposób, by nie doszło do infekcji bakteryjnej, a może ją spowodować między innymi pot oraz brudny bawełniany ręcznik.

Aby uniknąć infekcji, zaleca się:

  • mycie dłoni bezpośrednio przed zabiegami higienicznymi,
  • stosowanie ciepłej wody w czasie usuwania zabrudzeń z biżuterii,
  • do przemywania rany stosowanie produkty antybakteryjne,
  • wykorzystywanie jednorazowych ręczników i wacików,
  • zakładanie kolczyków bez dodatkowych ozdób, które mogą ograniczyć dopływ powietrza do gojącej się rany.

Jeśli w ciągu kilku dni od przekłucia, skóra wokół rany zaczerwieni się, spuchnie, będzie bardzo boląca lub powstanie na niej ropień należy skonsultować się bezzwłocznie z osobą wykonującą piercing lub lekarzem.

Podsumowanie: kiedy warto zdecydować się na zabieg piercingu?

Piercing to powszechny zabieg, który nie tylko jest modny, ale również odsłania nowe możliwości w czasie dekorowania ciała. Ponadto jest to świetny sposób na pokazanie swojego indywidualnego charakteru. Jest on modny nie tylko wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn. Dla wielu młodych ludzi piercing podobnie jak tatuowanie skóry to skuteczny sposób na wyrażenie siebie.

Jeśli szukasz salonu kosmetycznego w Szczecinku, w którym bezpiecznie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa wykonasz we wskazanym miejscu na ciele piercing, to skorzystaj z naszej oferty. 15-letnie doświadczenie oraz udokumentowane przeszkolenie gwarantują profesjonalne wykonanie zabiegu i szybkie gojenie się rany.